Seks bağımlılığı ve internet

İnternet bağımlılığı ile seks bağımlılığının birlikteliği oldukça sık ve son yıllarda gittikçe yaygınlaşan bir problemdir. Seks bağımlıları internet yoluyla aradıklarının daha fazlasına ve kalitelisine daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedirler. Bir siberseks bağımlısı internette sörf yapmak, resim ve video indirmek, bunları dosyalamak, mastürbasyon yapmak, ilgili sitelerin bülten tahtalarında yazılı ilanları okumak, sohbet odalarındaki kişilerle canlı sohbet etmek, video kamera yoluyla görüntü almak ya da aktarmak, “yeni ne var” diye bakmak ya da bir sefer öncekinden farklı bir şeyler bulmak için gittikçe daha fazla zaman harcar. Bir süre bunu kısıtlasa da yine eski hale döner.

Seks bağımlılarının aradığı bütün özellikler internette mevcuttur: izolasyon, gizlilik, fantazi materyali, sonsuz çeşitlilik, sürekli ve hızlı ulaşabilirlik, kolay geri dönebilmek, ucuzluk. Bütün bağımlılık türlerinde olduğu gibi seks bağımlılığı da ilerleyicidir. Bununla ilgili faaliyetler gittikçe daha sık, çeşitli ve aşırı bir hal alır. Aşırılıklar nedeniyle de kötü sonuçlar yaşanır. Yeni cinsel heyecanlar internette aşırı zaman kaybına, gittikçe aşırı davranışlara, daha fazla risk almaya ve daha fazla yakalanmaya neden olur.

Çaresi
Yapılması gereken şeyler kumar ve internet bağımlılığındakine çok benzer. Seks bağımlılığı da diğer bağımlılıklar gibi ilerleyicidir ve nadiren kendiliğinden iyileşir. Dönem dönem kişinin kontrol çabalarıyla azalsa bile zamanla daha sık ve/veya aşırı bir hal alır. Kendini tutma ve bırakma dön emleri yaşanır. Kendini tutma saatler, haftalar, aylar hatta yıllar sürebilir. Kendine ve çevresine bunu asla tekrar yapmayacağına dair söz vermesine rağmen aynı ya da benzer eylemlere geri döner. Eylemin zevki geçince yine pişmanlık ve yeni bir “beyaz sayfa” açılır, ta ki bu da kırılana kadar.

Tedaviye girmeyen bir bağımlı bu şekilde hayatı boyunca sürüklenip gider. Bağımlının yakınları, problemi çözmek için yardım ettiklerini zannederken onu besleyebilirler. Bağımlılar genellikle bağımlılık davranışlarına uyacak kişilerle birliktelik sürdürürler. Örneğin tekrar tekrar aynı davranışlara dönmelerine rağmen eşleri olup biteni kabullenir ya da ip uçlarını görmezden gelir ya da terk etmekle tehdit edip hiçbir şey yapmaz (ya da terk edip yeniden yapmayacağına dair söz aldığında geri döner ama bu durum tekrarladığında yerinde kalır). Bazen de bağımlı yakını bağımlının davranışını kontrol etme sorumluluğunu kendi üzerine alır. Onu devamlı kontrol altında bulundurmaya çalışır, her şeyi onun yerine düşünmeye çabalar. Bunların hiçbiri sorunu çözmediği gibi daha da arttırır.

Bu durumdaki bir bağımlı yakınının kendisi de profesyonel bir yardım alarak bağımlılığa zemin hazırlamayı bırakmayı, bağımlı kişi yerine kendi hayatına odaklanmayı ve işe yarayacak sınırlar koymayı öğrenmelidir.