İnternet ve Bilgisayar Oyunları Bağımlılığı

Bilgi alma ve eğlence amaçlı bu araçların kullanımı da bir bağımlılık halini alabilir. Bağımlı kişilerde internet ya da bilgisayar oyunlarının kullanımı kişinin günlük hayatının önüne geçecek kadar abartılı bir boyuta ulaşır. Kişi gittikçe daha fazla süre bunlarla vakit geçirir, bunlardan uzak kaldığı zaman sıkıntı ve huzursuzluk duyar, bunları özler, bırakma ya da azaltma çabaları başarısız kalır. Bir süre bunlarla oynamasa ya da az oynasa bile daha sonra tekrar arttırır.

Bir kişi mesleki ya da başka bir gereklilik olmadan saatlerce internette kalıyorsa, başka şeyler yapması gerektiği zamanlarda bile bununla ilgileniyorsa maillerime bakıp çıkacağım diye internete girip saatlerce kalıyorsa, kısa bir süredir nette olduğunu tahmin ediyorken aslında saatler geçmişse, bu nedenle geç yatıp sabah kalkmakta zorlanıyorsa, bu yüzden işe ya da okula geç kalıyor ya da gündüz uyukluyorsa, kendini frenlemek için hattını kapattırmasına rağmen bir süre sonra dayanamayıp yine girmeye başlıyorsa, bu konuda çevreden yapılan eleştirilere kızıyorsa internet bağımlısıdır.


Bu bağımlılık genellikle hayatın diğer alanlarından yeterince tatmin olamamanın bir ifadesidir. Tabii ki bu durum bir kısır döngüye yol açar; kişinin sosyalleşmesini engelleyen, diğer aktivitelerin önüne geçen bir hal alarak kişiyi gerçek yaşamdan koparır. İnternet ve bilgisayar bağımlılarının özellikle bilgisayar ve internete yabancı insanların yanında ya da ortamlarda anksiyete (bunaltı) düzeyleri artar.
Bu kişiler sürekli internet ya da bilgisayar oyununu düşünürler, problemlerden kaçmak için ya da moralleri bozuk olduğunda buna sarılırlar, bunun için fazla para harcayabilirler. Uyku problemleri ortaya çıkar, gece-gündüz düzenleri alt üst olur. Kumar bağımlılığına benzer yönleri çoktur. En önemli farkı burada doğrudan bir maddi kaybın olmamasıdır.

Çaresi

Bu durumdaki bir kişinin eş ya da ebeveyni internet ya da bilgisayara kullanımının onun hayatını ne denli bozduğunu sakin bir şekilde ona göstermeye çalışmalı ve bu durum un bir tutku-bağımlılık olduğu konusunda o kişiyi ikna etmeye çalışmalıdırlar. Bunu başaramazlarsa profesyonel bir yardım da alınabilir. Kişi bu alanda bir bağımlılığı olduğunu ve kendini engelleyemediğini fark edip kabullendikten sonra kendi rızası ile bu alanda ciddi bir kısıtlama yapılmalıdır. Eğer mesleki ya da başka bir açıdan zorunlu değilse bilgisayarı ya da internet bağlantısını uzun bir süre kaldırmak uygundur. Eğer böyle bir zorunluluk söz konusuysa günlük belli bir süre kararlaştırılmalı ve kullanım başka bir kişi tarafından denetlenmeli, kaçaklar olduğu takdirde de bir takım yaptırımlar uygulanmalıdır.