Öfke Kontrolü

Öfkeyi kontrol etmek zaman alır. Öfkeyi kontrol etmeye başladıkça sorumluluklarımız artacaktır, bu yüzden buna hazırlıklı olmalısınız. Daha önceden yüzleşmekten kaçtığınız, hep suçlayarak kendinizden uzaklaştırdığımız problemlerinizle yüz yüze kalacaksınız. Öfkeli insanın ilk olarak yapması gereken, öfkeli olduğunu ve bunun problem teşkil ettiğini fark etmesidir. Kişi yaşamını ve öfkesini ifade etme biçimini değiştirmeye karar vermelidir. Çünkü yukarıda da ifade ettiğim gibi öfke çok güçlü bir duygudur ve karşılanamayan ihtiyaçlarımız hakkında bilgi verir. Öfkenizi tetikleyen şeylerin farkında olmak önemlidir. Bu yüzden öfkelendiğiniz olaylara ve kişilere, durumlara dikkat ediniz.

Öfke Halinde Yapılacaklar Listesi

Öfkeyi kontrol etmek için ara vermek mükemmeldir. Eğer ortamı terk edemiyorsanız aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

  • Öfkelendiğiniz kişi ile göz kontağı kurunuz fakat onu suçlayıcı ve yargılayıcı şekilde dik dik bakmayınız.
  • Kendi duygularınızı ifade etmek için ya da bir istekte bulunmak için ben özneli ifadeler kullanın. Asıl amacın insanların sizin nerede, ne düşündüğünüzü bilmesi olduğunu unutmayın. Amaç asla onları yenmek ya da küçük düşürmek olmamalı.
  • Karşı taraf konuşuyorsa dinlemesini bilin. Cevap verirken “Evet ama gibi cümleler kurmayın. Işığı karşı tarafa değil de kendinize doğru tutun.
  • Sizin için biraz güç olabilir ama öfkeli olduğunuzda karşı tarafın sizi dinleyip dinlemediğine dikkat edin. Eğer dinliyorsa devam edin. Ama eğer çok kızgınsa ve konuştuklarınızı duymuyorsa daha sonra konuşmayı deneyin.
  • O anki düşüncelerinizin ve duygularınızın vücudunuzda ne tür değişimleri yarattığını kontrol edin.
  • Öfkeniz ile gerçek bir probleme mi cevap veriyorsunuz yoksa tamamlanmamış bir olayın ilk tepkilerini mi veriyorsunuz, bunu anlamaya çalışın.
  • Kendinize, yüzleştiğiniz olaydan ne beklediğinizi sorun. Karşı tarafın size ne kastı olabileceğini sorun. Eğer cevap ‘intikamsa değip değmeyeceğini düşünün. Sonra nasıl bir tepki vermek istediğinize karar verin.