Kimler Tedavi Görmeli?

Manik depresif hastalığı yaşayan kişiler, hastalık döneminin içindeyken, kendilerinin ve çevrelerindekilerin ne kadar olumsuz etkilendiğini anlayamazlar. Manik dönemi yaşayan hasta durumundan memnundur ve kendini çok iyi hisseder.

Çünkü aklına pek çok fikir ve proje gelmekte, kendini çok güçlü hissetmekte, durmadan çalışabilmektedir, cinsel isteği artmıştır. Ancak diğer yandan pek çok işe haşlasa da bunları yürütemez ve sürekli yeni şeylerle uğraştığı için başarılı olamaz. Riskleri değerlendiremediği için büyük tehlikelere atılır, ekonomik olarak aşırı riskli ve büyük kayıplara yol açan yatırımlar yapar. Parasını ve malını dağıtabilir.

Pek çok gereksiz ve pahalı şey satın alır. Uygunsuz cinsel ilişkilere girebilir. Çok sinirli olduğu için etrafındakileri kırar, ağır durumlarda saldırganlaşabilir. Eve gelmeme, işini ya da okulunu sürdürememe sıktır. Davranışları çevreden çok tuhaf karşılanacak hiçimdedir. Hastalık döneminde hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi hem bu riskleri ortadan kaldırır hem de kişinin toplum içinde imajının sarsılmasını engeller.

Bu kişiler hastalık dönemi geçtikten sonra normal işini sürdüreceği ve ilişkilerine normal biçimde devam edebileceği için, bu dönemin en az zararla atlatılması sosyal açıdan çok önemlidir. Hastalık dönemi içindeyken hasta bunları değerlendirebilecek durumda olmadığı için de görev hasta yakınlarına düşmektedir. “Onu hastaneye yatırmak için zorlarsak daha kötü mü olur” tam bir iki hastalık dön emi geçirdikten sonra “tekrar hastalanırsam lütfen beni en yoğun biç imde tedavi edin ve ortalarda gezmeme izin vermeyin” şeklinde ricada bulunmuştur.