Yeme Bozuklukları

En sık görülen yeme bozuklukları anoreksiya nervoza ve bulimiya nervozadır. Bu hastalıklar özellikle batı ülkelerinde toplumsal bir sorun haline dönüşmektedir.

1-Anoreksiya Nervoza

Hastanın kendi isteği ile kilo vermesi ve bunu sürdürmesiyle belirli bir bozukluktur .Yiyecek ve kilo ile aşırı uğraş, kilo almaktan duyulan aşırı korku anoreksiya nervozanın ana karakteristik özellikleridir bazıları hastalarda yemek yemeye karşı isteksizliğe rağmen zamanlarının büyük bir kısmını yemek kitapları okumaya ya da diğer insanlar için yemek yapmaya ayırırlar bu hastaların bir kısmı yemek yeme dürtülerinin çok güçlü ,olduğunu hissederler ve bunu kontrol edebilmek için normal kilolarını korumak için gereken miktarın çok altında yiyecek tüketirler.Bazıları yemek yeme zorunluluğu hissetseler bile aç olduklarını inkar ederler ve yemezler, diğerleri ise böyle bir yeme dürtüsü olduğunu bile kabul etmezler.

Bazı hastalar yeme dürtülerini yenik düştüklerini hissedip, yemek istediklerinden daha fazla miktarda yediklerine inandıkları zaman bu durumun sonuçlarını kontrol etmek için olağan dışı kilo kontrol metodlarını uygularlar. Hastalar olağan dışı ölçülerde egzersiz yaparlar.

2-Bulimiya Nervoza

Bulimiya psikolojik temellere dayanan bir tür yeme bozukluğudur. Bulimiya bir seferde normal bir kişinin yiyebileceğinden aşırı derecede daha fazla yemek yeme işlemi sonrasında uygun ve sağlıklı olmayan kilo kontrolü yöntemlerinin uygulanması şeklinde tanımlanabilir.Tanım olarak bulimiya önceleri yalnızca bir seferde ya da kısa bir süre öncesinde alınan kalori miktarı ile belirlenirken, son yıllarda alınan kalorinin miktarından çok yeme üzerinde ki kontrolü kaybetmiş olma duygusunun belirleyici olması gerektiği belirtilmiştir.Bulimiya nervoza, günümüzde anoreksiya nervozaya oranla daha sık rastlanan bir hastalıktır..

Psikiyatrist Ava Şirin Tav -Antalya-Nirvana Polikliniği