Erken Boşalma

Erkeklerde sık olarak izlenen bozukluklardan biridir. DSM-IV'e göre temel nitelik erkeğin istememesine rağmen, çok az bir uyarılma ile , cinsel ilişkiye geçmeden veya hemen geçtikten sonra ejekülasyon olmasıdır. Değerlendirmelerde yaş, cinsel eş veya durumun yeniliği, cinsel ilişki sıklığı gibi nedenler de gözönüne alınmalıdır.

Genel toplumda sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Tedavi gören erkeklerin % 40'ında temel yakınma budur. Gençlerde daha sıktır. Yeni bir eş ile olasılık artar.

Erken boşalmanın nedeni bilinmemektedir. Ejekülasyon otonomik, merkezi sinir sisteminden ve endokrin aktivite değişikliklerinden etkilenen refleks bir işlev olmasına karşın ejekülasyonu kontrol eden majör elementin öğrenme olduğu kabul edilir. Kontrol biçiminin Öğrenilmesi hayatın erken dönemlerinde mastürbasyona başlayınca ortaya çıkar. Bazen mastürbasyonun hızlı ve gizli bir biçimde bitirilmesi gerekebilir. Bu tarzın ilk cinsel deneyimlere aktarılması olasıdır.

Tedavide iki eşle aynı anda çalışılmalıdır. Açık tartışma ve işbirliği için cesaretlendirme tedaviyi kolaylaştırır.

Cinsel ilişki sırasında dikkatin başka yönlere çekilmesi izlenen bir yöntemdir. Bu yöntem erkeğin dikkatini zevk yeren duyumlardan uzaklaştırarak kontrol edebilmeyi sağlar. Bu şekilde kadın da erkeğin amacının yalnızca kendi doyumu olduğunu düşünmesini engeller.

Dinamik yönelimli psikoterapi ile birlikte duyarlı nokta egzersizleri aynı anda uygulanabilir. Bu yöntemde kadın erkeğin penisini orgazma yaklaşana dek uyanr. Bu anı erkek kadına bildirilir. Uyarıya bir süre ara verilir, sonra uyarıya tekrar başlanır. Zaman içinde normal ilişkiye geçilir